WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt

Nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że wszystkie drogi zbiegają się w tym mieście. Rzecz prosta chodzi o drogi podróżników, zdążających na

Węgry. Budapeszt jest węzłem komunikacyjnym o międzynarodowym znaczeniu: port lotniczy, 9 linii kolejowych, tyleż co najmniej tras samochodowych, prócz tego pasażerskie przystanie rzeczne. Ale jeszcze większe znaczenie ma Budapeszt jako centrum komunikacyjne kraju. Niemal wszyscy więc, którzy z różnych stron Europy jadą na Węgry, zaczynają zwiedzanie tego państwa od stolicy. Zresztą - czy można zwiedzać ten kraj, nie poznając Budapesztu? Mieszka tutaj jedna piąta wszystkich jego obywateli, tutaj powstaje więcej niż połowa wszystkich towarów produkowanych przez przemysł węgierski, tutaj skupia się najwięcej wyższych uczelni, teatrów, kin, wydawnictw, słowem - jest to najważniejszy ośrodek kulturalny i naukowy, przemysłowy, handlowy, tutaj życie tętni najbardziej żwawo, tutaj wreszcie to wszystko, co uważamy za typowo węgierskie, niepowtarzalne i swoiste znalazło wyraz najpełniejszy, formę najbardziej klasyczną, piękną i urzekającą zarazem.


Gdy tylko nasz pociąg zatrzyma się w ogromnej hali dworca Nyugati lub Keleti, ledwie wyjdziemy na ulicę, już ogarnia nas podniecająca atmosfera tego miasta. Śpiewny ton mowy przechodniów, pośpieszny, lecz doskonale zorganizowany ruch, staroświecka, lecz solidna i dostojna architektura, staranne, widoczne na każdym kroku zagospodarowanie przestrzeni, ów logiczny ład nie tylko w zasadniczym programie urbanistycznym, ale i w drobnych szczegółach. A gdy w perspektywie ukaże się lustro Dunaju, zarysy wzgórz Budy, koronkowe sylwetki Parlamentu i Zamku, zatrzymamy się na długą chwilę, podziwiając widoki znane nam wprawdzie z wielu reprodukcji, lecz w bezpośrednim, osobistym zetknięciu wywierające wrażenie tym silniejsze, że ich rozległość i urozmaicenie należą do zjawisk, których w całej złożoności niepodobna oddać za pomocą fotografii lub rysunku. Mówi się często, że Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych stolic Europy - i jest to prawda. Mówi się, że posiada tak wyraźną i wybitną indywidualność, jak mało które z wielkich miast - i to także jest prawda. Na czym jednak polega ta indywidualność? Na czym w ogóle polega indywidualny charakter miasta? Jest to zjawisko nie poddające się analizie i opisowi, trudne do zdefiniowania.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29